BIP
Wersja kontrastowa serwisu

Wyszukiwarka

Jesteś tutaj:

Aktualności w oświacie

Drukuj Powiększ tekst Zmniejsz tekst powrót

„Polska droga do wolności” - obchody 101-szej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

Dodano: 14 listopad 2019
W piątek, 8 listopada br. uczniowie i pracownicy Zespołu Placówek Oświatowych w Dziewkowicach w sposób szczególny uczcili Narodowe Święto Niepodległości przypadające na dzień 11 listopada.
Uczniowie i wychowankowie placówek tworzących zespół – szkoły i przedszkola wraz z Panią Dyrektor, Reginą Krawiec-Dimitrową, nauczycielami i pracownikami niepedagogicznymi tłumnie zgromadzili się w dużej sali przedszkolnej, aby wspólnie uczestniczyć w spektaklu słowno-muzycznym pt. „Polska droga do niepodległości”. W realizację tegoż spektaklu zaangażowani byli wszyscy uczniowie Zespołu Placówek Oświatowych w Dziewkowicach, począwszy od najmłodszych wychowanków przedszkola, skończywszy na przyszłorocznych absolwentach – uczniach i uczennicach klasy ósmej.

Spektakl o wymownym tytule „Polska droga do niepodległości” był opowieścią o tych wydarzeniach, które na przestrzeni 123 lat niewoli miały znamienny wpływ na odzyskanie w 1918 roku upragnionej przez naszych rodaków wolności. Treści w przedstawieniu wyrażone zostały za pomocą rozmaitych środków artystycznego wyrazu. Uczniowie recytowali poezję, przemawiali jak mówcy, grali, śpiewali pieśni patriotyczne, odgrywali scenki, uczestniczyli w pantomimie. Wykazali się dużym zaangażowaniem, zaprezentowali prawdziwe talenty. Każdy uczeń – czy to szkoły czy przedszkola, miał w spektaklu swój udział, co czyniło piątkowe wydarzenia niezwykłymi.

Po zakończeniu części artystycznej głos zabrała Pani Dyrektor, która między innymi ogłosiła wyniki konkursów zorganizowanych w ZPO w Dziewkowicach z okazji 101-szej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości – konkursu plastycznego (polegającego na wykonaniu pocztówki z okazji Święta Niepodległości) oraz konkursu ortograficznego (który polegał na zapisaniu ze słuchu tekstu dyktanda o tematyce patriotycznej). Laureaci obu konkursów otrzymali nagrody ufundowane przez Urząd Miejski w Strzelcach Opolskich, za co w tym miejscu należą się szczere podziękowania.

Apel zakończył się od wspólnego odśpiewania Hymnu Narodowego o godz. 11:11. Słowa Mazurka Dąbrowskiego wybrzmiały w tym roku niezwykle głośno i uroczyście, zważywszy na fakt, iż śpiewane były przez ponad 150 osób.

Po spektaklu słowno-muzycznym uczniowie klas młodszych zostali jeszcze w przedszkolu, aby wysłuchać recytacji wierszy patriotycznych, zaś uczniowie klas V-VIII udali się do szkoły, gdzie wzorem „Narodowego Czytania” odbyło się szkolne czytanie wybranych fragmentów „Pana Tadeusza”.

Wydarzenia artystyczne, które miały miejsce w Zespole Placówek Oświatowych w dniu 8 listopada przygotowane zostały przez Panie: Monikę Moj – nauczyciela języka polskiego oraz Małgorzatę Zgaślik – nauczyciela muzyki przy wsparciu nauczycieli edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej: Pani Barbary Szendzielorz, Pani Klaudii Marzok, Pani Agnieszki Fecek Pani Ireny Gajdy, Pani Anny Jaskólskiej oraz Pani Danuty Mielcarz. Piękne biało-czerwone kotyliony oraz chorągiewki, które wyróżniały tego dnia uczniów, przygotowane zostały pod czujnym okiem wychowawców klas.

Piątkowe uroczystości były doskonałą okazją do integracji uczniów i pracowników dwóch niedawno połączonych w zespół placówek oświatowych, ale przede wszystkim dobrym sposobem na uczczenie 101-szej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.