Oficjalny portal: Gminny Zarząd Oświaty w Strzelcach Opolskich

Wyszukiwarka


Menu główne


Powiększ tekst
Zmniejsz tekst
Drukuj
powrót

Aktualności w oświacie

NASI UCZNIOWIE PIĘKNIE BERALI, CZYLI SUKCESY GMINNYCH SZKÓŁ W XVII WOJEWÓDZKIM KONKURSIE GAWĘDZIARSKIM „ŚLĄSKIE BERANIE”

23 kwiecień 2010
W piątek 9 kwietnia prawie 290 uczestników z całej Opolszczyzny spotkało się po raz siedemnasty na Wojewódzkim Konkursie Gawędziarskim „Śląskie Beranie” w Izbicku.

Jakiż to skarb ojców mowa, którąśmy otrzymali.
W niej się siła nasza chowa,
Trza, byśmy ją kochali
(Karol Piecha)

 

         W piątek 9 kwietnia prawie 290 uczestników z całej Opolszczyzny spotkało się po raz siedemnasty na Wojewódzkim Konkursie Gawędziarskim „Śląskie Beranie” w Izbicku. Szczególnie cieszy fakt, że aż 49 szkół podstawowych i gimnazjalnych z całego województwo było reprezentowanych na tym corocznym śląskim święcie, którego celem jest nie tylko pielęgnowanie, ale również promocja pięknej śląskiej gwary, tradycji i obyczajów. Współzawodnictwo odbywało się w trzech kategoriach: dużych scenek rodzajowych (do 10 osób), małych scenek (do 5 osób) oraz prezentacji indywidualnych, w których w tej edycji wystąpili gimnazjaliści. Duża liczba uczestników sprawiła, iż walka o miejsce na podium była szczególnie emocjonująca. Na tym tle przedstawiciele Zespołu Placówek Oświatowych w Kadłubie (Ewelina Puzik, Monika Sowa, Wiktor Griner, Barbara Adamietz, Julia Sowa, Michaela Szłapa i Natalia Szłapa – występy przygotowane przez panią Angelę Szewczyk) zaprezentowali się wręcz rewelacyjnie.
          Pierwsze miejsce w kategorii dużych scenek zajęła prezentacja małych artystów z ZPO w Kadłubie zatytułowana „Byli u nołs”, opowiadająca o szczęśliwym pobycie Świętej Rodziny „we wsi nad rzyczką”, czyli w Kadłubie. Drugie miejsce w tej kategorii zajęła Publiczna Szkoła Podstawowa w Suchej.
         Wśród 29 gimnazjalistów prezentujących monologi w gwarze śląskiej bezkonkurencyjna okazała się Monika Dombrowska z Publicznego Gimnazjum w Szymiszowie, członkini zespołu „Na Chwila”, która w niezwykle sugestywny i atrakcyjny sposób przedstawiła opowieść o świętym Jacku i „Kamionie” – miejscu jego urodzenia.
         Impreza była jak zwykle perfekcyjnie zorganizowana, w czym ogromna zasługa Dyrektorki Publicznej Szkoły Podstawowej w Izbicku - pani Beaty Lipok i jej współpracowników.

Oprac. ZPO Kadłub



Rejestr zmian podstrony
Informację wprowadził(a): Jarosław Pietrucha (2010-04-23 17:38:47)
Informację zmodyfikował(a): Jarosław Pietrucha (2010-04-23 17:39:54)
Liczba odwiedzin: 4821949

Stopka

Data aktualizacji: 25 kwiecień 2024, Licznik odwiedzin: 15581470
design by fast4net

Zamknij