Oficjalny portal: Gminny Zarząd Oświaty w Strzelcach Opolskich

Wyszukiwarka


Menu główne


Powiększ tekst
Zmniejsz tekst
Drukuj
powrót

Aktualności w oświacie

1 mln złotych od Fundacji Most the Most dla zabytkowego budynku w Dziewkowicach

1 wrzesień 2022
Stało się! Fundacja Most the Most i Gmina Strzelce Opolskie 26 sierpnia 2022 roku podpisały umowę na dofinansowanie przez Fundację rewaloryzacji zabytkowego budynku w Zespole Szkoły w Dziewkowicach, który zwyciężył w konkursie Nasz Zabytek w województwie opolskim. Dzięki zaangażowaniu mieszkańców Dziewkowic i okolic, otwartości na współpracę władz Gminy Strzelce Opolskie oraz grantowi od Fundacji Most the Most, budynek w Zespole Szkoły w Dziewkowicach nie tylko odzyska dawną świetność, ale ponownie będzie miejscem edukacji, integracji i rozwoju dla mieszkańców.
Konkurs Nasz Zabytek to flagowy projekt Fundacji Most the Most inicjujący i wzmacniający zaangażowanie lokalnych społeczności wokół odnowy zabytków i nadawania im nowych funkcji społecznych. Konkurs jest podzielony na dwie części. I Konkurs w województwie opolskim trwał od 4 kwietnia do 3 maja 2022 roku. Fundacja otrzymała od mieszkańców 720 zgłoszeń na 25 zabytkowych obiektów. Ocenę formalną przeszło 16 zabytków (pozostałe nie spełniły kryteriów konkursu – np. były własnością prywatną). Zwyciężył budynek w Zespole Szkoły w Dziewkowicach. W  II  konkursie - na wybór funkcji społecznej zabytku - mieszkańcy Dziewkowic i okolic ponownie aktywnie się zaangażowali i zgłosili wiele ciekawych pomysłów na jego wykorzystanie.
Nowa funkcja społeczna budynku w Zespole Szkoły w Dziewkowicach
Po podpisaniu umowy Fundacja Most the Most przekaże Gminie Strzelce Opolskie grant na rewaloryzację zabytku i dostosowanie go do wybranych w konkursie funkcji społecznych. Budynek w Zespole Szkoły w Dziewkowicach, który obecnie nie jest użytkowany, dzięki wygranej w Konkursie Nasz Zabytek, będzie nie tylko ponownie pełnił funkcje edukacyjne dla uczniów, ale także otworzy się dla lokalnej społeczności. Zabytek będzie całorocznym miejscem spotkań i międzypokoleniowej integracji dla wszystkich mieszkańców Dziewkowic. Organizowane będą tu m.in. spotkania lokalnych organizacji i stowarzyszeń oraz warsztaty. Będzie to miejsce przystępne dla osób z niepełnosprawnością i seniorów, którzy będą mogli aktywniej i pełniej uczestniczyć w wydarzeniach organizowanych w odnowionym obiekcie. W budynku zostanie ponadto uruchomiona ekspozycja fotografii przybliżających historię Dziewkowic oraz pokazujących jak na przestrzeni lat zmieniała się sama miejscowość. W zabytku będą się odbywały także liczne wydarzenia cykliczne, takie jak spotkania z ciekawymi ludźmi, imprezy plenerowe oraz warsztaty współorganizowane z instytucjami kultury i oświaty.
Gratulacje dla lokalnych bohaterów
 
Fundatorem Fundacji Most the Most jest Bank Gospodarstwa Krajowego, który wspiera budowanie zaangażowania społecznego m.in. wokół takich inicjatyw jak konkurs Nasz Zabytek.
– Fundacja Most the Most inicjuje i wzmacnia zaangażowanie mieszkańców mniejszych i większych miejscowości i wspiera projekty, które są odpowiedzią na lokalne potrzeby. Zależy nam, by wspólnie z mieszkańcami i dla nich, razem z samorządem ratować lokalne zabytki i tworzyć w nich miejsce, w którym każdy będzie się mógł rozwijać, realizować, integrować lub odpoczywać. To ma być przestrzeń, w której mieszkańcy będą się czuć u siebie, gdyż to właśnie dzięki ich zaangażowaniu budynek w Zespole Szkoły w Dziewkowicach zwyciężył w naszym konkursie. To oni mogą czuć się dziś lokalnymi bohaterami. Gratulujemy Wam wiary w sukces, energii i dziękujemy za Wasze zaangażowanie oraz troskę o lokalne dziedzictwo – podkreśliła podczas uroczystości Brygida Ślabska, Prezes Zarządu Fundacji Most the Most.
Tadeusz Goc, Burmistrz Strzelec Opolskich podkreślił natomiast, że wygrana w Konkursie Nasz Zabytek i grant od Fundacji Most the Most to zasługa przede wszystkim mieszkańców
- Razem możemy więcej. A zwłaszcza gdy ma się za partnerów fundację Most the Most i Bank Gospodarstwa Krajowego. Dla nas to istotne wsparcie w ratowaniu zabytków, które są znaczącą częścią historii naszej gminy, a także miejscem, które jeszcze lepiej zintegruje lokalną społeczność.
Budynek w zespole szkoły w Dziewkowicach
Dwukondygnacyjny budynek na planie zbliżonym do kwadratu z lat 30-tych XX wieku nawiązujący do form budownictwa łużyckiego (z tzw. murem pruskim z elementami drewnianej konstrukcji) położony na skraju Dziewkowic. W części parterowej obiekt murowany z kamienia wapiennego, na piętrze o  charakterystycznej konstrukcji ryglowej. Czterospadowy dach pokryty dachówką „esówką”.
Od początku obiekt wykorzystywany był na cele oświatowo-wychowawcze. Zgodnie z zapisami w  lokalnych kronikach mieszkańców Dziewkowic, do 1945 w obiekcie był Jugendheim, co należy raczej odczytywać jako przedszkole niż dosłownie „dom dziecka”.
W pierwszych latach powojennych można domniemywać, że dzieci z Dziewkowic do szkoły uczęszczały do sąsiedniej Jemielnicy. Po wojnie wskazanie umiejscowienia przedszkola w obiekcie datuje się na 1947 rok. Budynek był wykorzystywany na cele przedszkolne do lat 80-tych, kiedy to po dobudowaniu nowego przedszkola obiekt zabytkowy stracił funkcję użytkową.
O Konkursie Nasz Zabytek 
Konkurs „Nasz Zabytek” to projekt o charakterze regionalnym i lokalnym; ogłaszany sekwencyjnie w  poszczególnych województwach, tak by docelowo konkurs objął wszystkie województwa każdego roku. Uczestnicy dotychczasowych edycji konkursu pokazali, że chcą i potrafią zaangażować się w wybór lokalnych zabytków do rewaloryzacji i wykreowanie dla nich nowej funkcji społecznej.
Konkurs Nasz Zabytek w liczbach:
  • 13 konkursów na wybór zabytku
  • ponad 3500 zgłoszeń zabytków od mieszkańców
  • ponad 350 zgłoszonych zabytków
  • 10 konkursów na wybór funkcji społecznej zwycięskich zabytków
  • prawie 700 zgłoszeń na pomysł funkcji społecznej zwycięskich zabytków
  • 10 zwycięskich zabytków.
W sierpniu 2022 r. ruszył także I Konkurs w województwach: wielkopolskim, śląskim i małopolskim. Jesienią 2022 r. odbędą się konkursy w województwach: mazowieckim, lubelskim oraz podkarpackim. W 2023 r. planujemy ponownie przeprowadzić konkursy w każdym z 16 województw.
Zwycięskie zabytki to do tej pory:
  1. Pałac w Kiełczynie (woj. dolnośląskie),
  2. Dwór w Niećkowie (woj. podlaskie),
  3. Zespół dworsko-parkowy w Kruszynie (woj. kujawsko-pomorskie),
  4. Dworek w Uniejowie (woj. łódzkie),
  5. Dawny magazyn solny w Nowej Soli (woj. lubuskie),
  6. „Murowaniec” w Moskorzewie (woj. świętokrzyskie),
  7. Dawna synagoga w Barczewie (woj. warmińsko – mazurskie),
  8. Budynek gospodarczy w Brusach (woj. pomorskie),
  9. Dwór w Przytoniu (woj. zachodniopomorskie),
  10. Budynek w zespole szkoły w Dziewkowicach (woj. opolskie).
Aktualne informacje o konkursie oraz harmonogram kolejnych edycji znajdziesz na stronie https://mostthemost.pl/nasz-zabytek/, a zgłaszane w konkursie zabytki można obejrzeć na mapie zabytków na stronie Fundacji Most the Most: https://mostthemost.pl/mapa-zabytkow/.
O Fundacji Most the Most
Fundacja Most the Most jest organizacją non-profit powołaną przez Bank Gospodarstwa Krajowego, by współrealizować misję banku jaką jest wsparcie zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego Polski. Fundacja Most the Most angażuje się w te działania realizując zadania w obszarze związanym z kulturą. Jej misją jest bowiem budowanie kapitału społecznego poprzez wspieranie kultury, twórców i międzypokoleniowej współpracy. Fundacja inicjuje zaangażowanie lokalnych społeczności wokół odnowy zabytków i nadawania im nowych funkcji społecznych. Fundacja Most the Most wspiera projekty, które są odpowiedzią na lokalne potrzeby, w których tworzenie i realizację włączona jest społeczność lokalna.
 


Rejestr zmian podstrony
Informację wprowadził(a): Jarosław Pietrucha (2022-09-01 07:43:17)
Informację zmodyfikował(a): Jarosław Pietrucha (2022-09-01 07:44:07)
Liczba odwiedzin: 5719979

Stopka

Data aktualizacji: 6 listopad 2024, Licznik odwiedzin: 17900821
design by fast4net

Zamknij